Strona Główna · Linki · Kalendarium · DASR TV CHANNEL · Artykuły · Forum DASR · Podziękowanie · · English version · · · · Numer Alarmowy 112 · · Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej · · · POWÓDŹ CO ROBIĆ ?? · · Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego · · · WAŻNE NUMERY ALARMOWE August 21 2017 03:38:06
Logowanie
Znak wywoławczy

Hasło

Nie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
Strona Główna
Regulamin
Współpraca z WBiZK
Dokumenty DASR
Dyplomy SP6PSR
Lista stacji
Stan gotowości
Najbliższe ćwiczenia
Kalendarium
Procedury IARU
Inne sieci w SP
DASR TV CHANNEL
LIVE ISS / NASA STREAM
Stacje pogodowe SR0WX
Artykuły
Forum DASR
Jak przystąpić do DASR
DEKLARACJA DASR
Ostrzeżenia IMGW

Podziękowanie

Wyposażenie SIECI
Radiostacja SP6PSR

ZARZĄD - KONTAKT

PROBLEMY Z LOGOWANIEM

Numer Alarmowy 112

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej

POWÓDŹ CO ROBIĆ ??

Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego

Rzadowe Centrum Bezpieczeństwa

WAŻNE NUMERY ALARMOWE
Polecamy
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego
EMCOM
Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa WASR
DASR w czasie powodzi 2010
DOT-01
SUDECKI ODDZIAŁ TERENOWY PZK
Sudecki Klub Mikrofalowy SP6KBL
Grupa Operacyjna Dolnośląskie WOPR
Stacje pogodowe SR0WX
CZK.PL

CZK.PL
CZK.PL

CZK.PL
Ostatnie Artykuły
LISTA STACJI STAN NA...
15 lat temu - dzień ...
Sprawozdanie DASR 20...
Powódź tysiąclecia
Odra
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 116
Nieaktywowany Użytkownik: 1
Najnowszy Użytkownik: SQ6NCN
Visitors (od 15.03.2011)
free counters
Informacja:
Europejski numer alarmowy "112" => Czekamy również na wiadomości o tym co ciekawego dzieje się w Twojej okolicy. e-mail do Redakcji : dasrtvchannel@gmail.com
Zobacz Temat
Dolnośląska Amatorska Sieć Ratunkowa PZK | Forum ogólne | Forum DASR
Autor POWÓDŹ 2010
Admin DASR
Administrator

Miejscowość: Wrocław
Data rejestracji: 23.02.10
Dodane dnia 29-05-2010 18:27
Witam. Przed majową powodzią czyli naszym chrztem bojowym istnienie forum na stronie DASR nie specjalnie cieszyło się zainteresowaniem przez co zniknęło z menu strony. Teraz bogatsi o pewne doświadczenia z minionej powodzi możemy podyskutować na ten temat. To forum nam to ułatwi ponieważ trudno o zorganizowanie spotkania w krótkim czasie i to jeszcze w odpowiadającym terminie tak aby wszyscy przyszli... Tak więc tutaj możemy przedstawić ciekawe wnioski, propozycje oraz inne związane z naszym bezpieczeństwem przeciwpowodziowym na terenie Dolnego Śląska... Zapraszam do dyskusji! smiley

Rafał SQ6IYR
Autor RE: POWÓDŹ 2010
SQ6OCZ
Moderator

Data rejestracji: 27.02.10
Dodane dnia 29-05-2010 20:06
Witam. Fajnie, że można "tu" podyskutować.
Będzie miło jak koledzy działający z terenu się wypowiedzą i "wytkną" nam nasze błędy.
Na pewno wyciągniemy szeroko idące wnioski i coś wdrożymy w życie.
Należy tu podsumować operatorów SP6PWR (którym i ja byłem) i śmiało wytknąć co należy zmienić a co dodać.
Zapraszam Wszystkich do wypowiedzi w tej kwestii.
Vy 73 de Robert SQ6OCZ smiley
sq9nip
Użytkownik

Miejscowość: Chorzów
Data rejestracji: 27.05.10
Dodane dnia 29-05-2010 22:59
No panowie, podziwiam was, piękna akcja, szkoda że nie mogłem się włączyć do akcji.Pozdrawiam i gratuluję
Artur SQ9NIP

Artur SQ9NIP
SQ6NLV
Administrator

Dodane dnia 30-05-2010 12:05
Witam.
Przede wszystkim gratuluje bardzo dobrej akcji!

Jedna uwaga, która nasunęła mi się na myśl podczas akcji:
Każdy członek DASR mógłby mieć specjalny identyfikator, najlepiej wiarygodny ze zdjęciem. I wtedy myślę, że nie było by tak dużych problemów z przedostaniem się w ważne miejsca. Bo służby nie zawsze chętnie nas przepuszczały.
SQ6STC
Użytkownik

Miejscowość: Siechnice
Dodane dnia 31-05-2010 09:57
Witam i pozdrawiam:
dołączam się do apelu jesli chodzi o identyfikatory. Co do współpracy to pragnę podziękować za fantastyczny kontakt z osobami pracującymi ze stacji bazowej (sztabowej). Moj rejon działania to Siechnice,Radwanice i Kotowice. Nie ukrywam ,ze główna walka odbywała się w Kotowicach ale i w Siechnicach było gorąco (pozdrowienia dla Piotrka SQ6VY smiley.
Ogólnie było suuuuper smiley)
Pozdrawiam
Tomek SQ6STC smiley
SQ6OWH
Użytkownik

Miejscowość: Krzyżanowkice k/Wrocławia
Data rejestracji: 30.05.10
Dodane dnia 31-05-2010 20:20
Po pierwsze - wielkie dzięki za te trzy dni i dwie noce, choć u nas (nad Widawą) akcja trwała jeszcze dobę (i to "rozwojowo" po Wrocławskiej stronie). Informacje od Was uzyskane bardzo pomogły, szczególnie w pacyfikowaniu co większych przejawów paniki (Cofka na Widawie, blokada mostu w Szymanowie czy 70m wysokości fala powodziowa...).

Jeśli mam się czepiać:
- w ćwiczeniach trzeba położyć większy nacisk na pracę terenową i z mapami - zarówno papierowymi, jak i miejskim serwisem WWW, gdzie działa całkiem sprawna wyszukiwarka ulic i adresów - kilkakrotnie odnosiłem wrażenie, że nie mogliśmy się odnaleźć. Może jakieś gry terenowe? Najlepiej porą nocną.
- po drugie - "amatorska" w nazwie jeży włos na głowie rozmówcom... Styl rozmowy zmienił się, gdy okazało się, że mam aktualniejsze informacje z linii frontu od gminnego sztabu kryzysowego - wcześniej był "wariat z radiem".
- plakietki, kamizelki, koszulki, etykietki na samochody - czyli tzw. "identyfikacja wizualna". Przydaje profesjonalizmu, dodaje otuchy walczącym - temat znany i rozpracowywany.

Do przemyślenia w ramach "wniosków racjonalizatorskich":
- pomysł myślę bardziej dla WCZK, ale mogli by nam kilka sztuk zasponsorować - przenośne łaty wodowskazowe. Lekkie, tanie, wbić w ziemię i mamy możliwość raportowania przyboru wody z dość dużą dokładnością, mimo braku kalibracji i przeliczenia na "oficjalny" poziom rzeki. Jest to cenna informacja - "w ciągu godziny poziom wody we wsi zmienił się o..." - szczególnie, gdy jeździmy z punktu na punkt i w nocy nasze zmysły stają się zawodne w ocenie przyboru wody. Jerzy SP6QNU proponował radiopławy raportujące stan wody przez APRS - tu mam obiekcje ze względu na koszt takiego sprzętu i jego zaawansowanie. Nie mamy dublować/backupować systemu IMGW, tylko szybko i sprawnie działać w obliczu zagrożenia - listwa z podziałką do tych celów wystarczy, nie wymaga zasilania i miejmy nadzieję - nie będzie kusić złodziei.
- wspólne mapy - używając zunifikowanych map, jesteśmy w stanie podać współrzędne kwadratu w którym się znajdujemy, ułatwi to komunikację, zwłaszcza na terenach okołomiejskich, gdzie nie ma ogólnie znanej siatki ulic. Jednocześnie koszt map jest na tyle mały, że nie nadweręży zbytnio kieszeni. Alternatywą jest APRS, ale dla pieszych to dodatkowy sprzęt do targania, a dla "niemających" - dodatkowe koszty.
- mapa z zaznaczonymi wodowskazami - walczę z pomysłem w ramach UMP http://mapa.ump.waw.pl/ (a więc mapka dla odbiorników Garmin), jak coś zacznie się klarować, dam znać. Może w ramach ćwiczeń DASR zabawić się w szukanie i odczytywanie łat? Wiem, że to nie siedzenie w ciepłym pokoju przy radyjku, ale jeszcze bardziej usprawni naszą pracę w razie "W" (a właściwie - "P"smiley

Dla mnie:
- podkręcenie modulacji w Wouxunie - koledzy raportowali wypadanie z przemiennika, trochę sytuację ratowała druciana "ćwiartka", ale wtedy radio nie mieściło się w kieszeni

Dzięki za pomoc,
Wojtek SQ6OWH
SP6VXU
Super Administrator

Data rejestracji: 04.03.10
Dodane dnia 31-05-2010 20:49
Witam Kolegów

Każdy członek DASR będzie posiadać specjalny identyfikator, ze zdjęciem oraz z nadanym numerem identyfikacyjnym ...więcej szczegółów później .
Identyfikatory , kamizelki, koszulki, etykietki na samochody - czyli tzw. "identyfikacja wizualna" z logiem sieci są w trakcie opracowania
Bardzo proszę Kolegów o trochę czasu na pewno na stronie zostanie zamieszczona informacja
Na pewno wdrożymy pomalutku wszystkie "gadżety" .

Pozdrawiam
smiley

Jacek
Edytowane przez SP6VXU dnia 31-05-2010 20:51
http://www.sp6vxu.republika.pl/
sq6nsc
Użytkownik

Dodane dnia 31-05-2010 20:55
Witam serdecznie. Super akcja, dużo bieżących wiadomości z terenu, tak trzymać. A teraz druga strona medalu i tu pytanie. Gdzie trafiały informacje z DASR bo raczej WCZK brało je ze swoich służb i czy są jakieś notatki gdzie nasze działania zostały uwzględnione? Obawiam się że były to tylko informacje przekazywane przez kolegów z terenu do DASRsmiley PS: (piach do dzisiaj lezy wysypany na parkingu przy Wzgórzu Andersa po tym jak kierowcy nie wiedzieli gdzie jechać i zwinęli się po jakiejś decyzji "miasta" )

Bartek SQ6NSC
Edytowane przez sq6nsc dnia 31-05-2010 21:25
www.sq6nsc.qrz.pl
Admin DASR
Administrator

Dodane dnia 31-05-2010 21:44
Cześć! Informacje które otrzymywaliśmy pełniąc dyżury w centrum trafiały w postaci "żywych" informacji oraz jako raporty drukowane do kierownictwa centrum. Żadna informacja nie została zmarnowana. Rzeczy o które często pytaliśmy i miejsca w które kierowaliśmy krótkofalowców -robiliśmy to na prośbę centrum, wiedzieliśmy jakich informacji oczekują i pod tym kątem kierowaliśmy działaniami. Informacje od krótkofalowców były często kluczowe dla kierownictw centrum. Akcja nie polegała na wymianie informacji tylko między krótkofalowcami. WCZK po to udostępniło nam pomieszczenie, sprzęt oraz inne rzeczy po to aby wykorzystać informacje z terenu.

Co do piachu na Andersa to powiem tyle że organizatorem wysypki było PRW i studenci. My wiedzieliśmy że jest tam piasek i ciężarówki. Część udało się pokierować w miejsc w których piasek był potrzebny. Miejsce wysypu nie było naszą decyzją ani tym bardziej WCZK. Po prostu się o tym dowiedzieliśmy od krótkofalowców...

Serdeczne 73 de SQ6IYRsmiley
3Z6AET
Super Administrator

Miejscowość: WROCLAW JO81MC
Data rejestracji: 28.02.10
Dodane dnia 31-05-2010 22:21
Serdecznie witam wszystkich na forum.....
Uzupelniajac wypowiedz Rafala SQ6IYR .... Jak wiadomo przekazywane informacje z terenu bezposrednio do WCZK byly takze kierowane przez CZK do Urzedu Miasta ........ niestety na pewne decyzje my jako krotkofalowcy pracujacy z WCZK nie mamy wplywu ........ a dlaczego .....
gdyz sluzby profesjonalne nie podlegaja pod nas tylko wszelakie dyspozycje wyplywaja od " szefostwa " urzedu miasta ....... mozemy i to robilismy " naciskajac " informacjami ze tam w danym miejscu cos sie zlego dzieje np. : wzg.Andersa - wysypywany bezsensownie piach.
Tak wiec nasza a raczej kolegow w terenie praca byla ,jest i bedzie w przyszlosci BARDZO WAZNA praca.
Oczywiscie w takich sytuacjach beda mialy niedopatrzenia i niedociagniecia ...... ale najwazniejsze aby nasze KROTKOFALOWCOW informacje byly spradzone w 100% zanim PRZEKAZEMY DALEJ.

73 ! de 3Z6AET

Edytowane przez 3Z6AET dnia 31-05-2010 22:23
http://robert3z6aet.republika.pl/
sq6nsc
Użytkownik

Dodane dnia 01-06-2010 08:31
Dziękuję za odpowiedź. Dobre jest także to że ludzie dowiedzieli się o grupie DASR i kto wie czy w przyszłości nie będzie to owocne.

pozdrawiam

Bartek SQ6NSC
www.sq6nsc.qrz.pl
sq6stk
Użytkownik

Miejscowość: Kamieniec Wrocławski
Data rejestracji: 17.05.10
Dodane dnia 01-06-2010 10:37
SQ6OWH napisał/a:

- po drugie - "amatorska" w nazwie jeży włos na głowie rozmówcom... Styl rozmowy zmienił się, gdy okazało się, że mam aktualniejsze informacje z linii frontu od gminnego sztabu kryzysowego - wcześniej był "wariat z radiem".
- plakietki, kamizelki, koszulki, etykietki na samochody - czyli tzw. "identyfikacja wizualna". Przydaje profesjonalizmu, dodaje otuchy walczącym - temat znany i rozpracowywany.
Wojtek SQ6OWH

Witam Wojtku, chyba zmiana nazwy nie wchodzi w rachubę, raczej musimy więcej promować nasz skrót DASR. A czasami nazwa "...Amatoska..." tłumaczy nas z wyglądu auta, różnego sprzętu, i innych "improwizacji".
Co do oznakowania, na mój "radiowóz" wydrukowałem dwie kartki A4 i dałem na szyby /przód tył/, poświęciłem kamizelkę asekuracyją z drugiego Hobby jakim jest kajakowanie (np. Widawą smiley) + marker i już maiłem amatorski sprzęt. I każda "blokada była do pokonania" smiley
Taka uwaga, kartki na szyby powinny zawierać NASZE znaki. Tak aby się w terenie łatwo znaleźć i móc wywołać.
73! dla Wszystkich, i dzięki za współpracę.
Edytowane przez sq6stk dnia 01-06-2010 10:40
Admin DASR
Administrator

Dodane dnia 03-06-2010 21:37
Nieco zmienię wątek tematu.
-Mam nadzieję, że nic nie wyjdzie poważnego z zapowiadanej drugiej fali na Odrze, ale proszę wszystkich kolegów o czujność i śledzenie informacji na stronie bo być może niebawem będziemy mieli akcje DASR part 2...smiley

73 de SQ6IYR
Edytowane przez Admin DASR dnia 03-06-2010 21:38
SQ6STC
Użytkownik

Miejscowość: Siechnice
Dodane dnia 03-06-2010 22:03
Witam:
part 2 i part 3 smiley
"Na Odrze w Raciborzu w woj. śląskim pierwsza fala miała 900 cm, druga 724 cm, a trzecia według prognoz ma wynieść w sobotę (5.06) 850-870 cm. O sytuacji będziemy informować na bieżąco. www.twojapogoda.pl "
SQ6EZJ
Użytkownik

Miejscowość: Świnobród
Data rejestracji: 05.03.10
Dodane dnia 14-06-2010 19:45
Witam,

Mam wrażenie, że czasem nasza upartość i szerokie odbiorniki ratowały np. kolejne wywrotki z piachem od rozwiania.
Do modyfikacji wg mnie:
- wizualizacja służb (się robi)
- mapa z wodowskazami aby było szybciej i łatwiej
- zapewnienie informacji dla SM i Policji tej woj i miejskiej o poruszaniu się takich typków jak my w terenie akcji

Gratuluję długodystansowcom i sobie.
Dziwi mnie, że człowiek z QTH ponad 30km od Wrocławia był aktywny podczas ciszy kolegów z W-wia.

Pozdrawiam
SQ6EZJ Artur

73! de SQ6EZJ
3Z6AET
Super Administrator

Miejscowość: WROCLAW JO81MC
Data rejestracji: 28.02.10
Dodane dnia 14-06-2010 23:11
Witam czytajacych ...... witam Arturze SQ6EZJ - 3Z6AET

W sprawie jak nazwales " modyfikacji " .... nie chce sie rozpisywac tu na forum .... bo " troszke " bym mogl opisac - jak sie spotkamy na najblizszej gieldzie porozmawiamy o tym........ o tej " modyfikacji ".

Wszystko idzie ku dobremu, niestety na pewne zmiany i reakcje potrzeba troche czasu i nie mozemy zbytnio nikogo poganiac / ponaglac.

Do spotkania Arturze SQ6EZJ - 3Z6AET

73 !
http://robert3z6aet.republika.pl/
sq6nsc
Użytkownik

Dodane dnia 19-06-2010 21:53
O! jakieś spotkanie członków DASR?, może jakies bliższe namiary (czas i zbliżona lokalizacja)

Bartek SQ6NSC
Edytowane przez sq6nsc dnia 19-06-2010 21:55
www.sq6nsc.qrz.pl
sq6nsc
Użytkownik

Dodane dnia 19-06-2010 22:20
Kiedyś będąc w ratownictwie drogowym mieliśmy logo na foliach magnetycznych i przyklejone do drzwi aut (takie jak mają taryfiarze, nauka jazdy itp). Może ktoś by miał coś takiego, lub odpowiednio pocięte:

http://www.allegro.pl/item1079546728_folia_magnetyczna_magnesowa_0_6_reklama_magnes_fv.html

Fajnie by to wyglądało na aucie, dodało by to profasjonalizmu w czasie akcji, ćwiczeń, lub zlotu Cena pewnie by była odpowiednio dołożona do ceny nalepki logo. Co na to włodarze DASR?

Bartek SQ6NSC
Edytowane przez sq6nsc dnia 19-06-2010 22:44
www.sq6nsc.qrz.pl
Admin DASR
Administrator

Dodane dnia 20-06-2010 08:26
Hej Bartek. Zasadniczo na każdej giełdzie jest ktoś z zarządu sieci, ale planujemy osobne spotkanie DASR. Jak coś w tej sprawie uradzimy to od razu poinformujemy.

Osobiście taki zamysł z magnetycznym spodem nalepki mi się podoba. Tylko nie wiem gdzie i za ile to można zrobić... Nalepkami zajmuje się Robert SQ6OCZ.

-Rafał SQ6IYR
Edytowane przez Admin DASR dnia 20-06-2010 08:29
Skocz do Forum:
POGODA
Mapy na żywo
Burze nad Polską
Mapa burzowa Polski

Mapa ostrzeżeń
Mapa ostrzeżeń dla Polski
PROPAGACJA KF UKF
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Spotkanie D-STAR & A...
Edycja profilu PHP
Łamanie znaku przez ...
powódź 2013
Wspaniała inicjatywa :)
Najciekawsze Tematy
POWÓDŹ 2010 [18]
I co dalej ?????? [6]
Deklaracja DASR [5]
Łamanie znaku prz... [2]
Spotkanie D-STAR ... [1]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

SQ6LJR
27/12/2016 05:45
UWAGA na silny silny wiatr huragan ORKAN moze powodowac zagrozenia życia

3Z6AET
08/07/2015 00:34
Uwaga ! Idzie silna burza ! Proszę zachować ostrożność.

SQ6LJR
31/03/2015 18:24
uwaga na silny wiatr,pozrywane dachy i połamane drzewa!

SQ6LJR
27/05/2014 17:28
nad Wrocławiem burza zalane wiadukty drogi nie przejezdne!

sq6nsc
23/03/2014 19:51
INFORMACJA O NIEBEZPIECZNYM ZJAWISKU Nr I:1 ata i godzina wydania: 23.03.2014 - godz. 11:40 Nazwa biura prognoz hydrologicznych: BPH O/Wrocław IMGW PIB INFORMACJA O NIEBEZPIECZNYM ZJAWISKU Nr I:1 Z