Strona Główna · Linki · Kalendarium · DASR TV CHANNEL · Artykuły · Forum DASR · Podziękowanie · · English version · · · · Numer Alarmowy 112 · · Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej · · · POWÓDŹ CO ROBIĆ ?? · · Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego · · · WAŻNE NUMERY ALARMOWE February 25 2018 03:54:27
Logowanie
Znak wywoławczy

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
Strona Główna
Regulamin
Współpraca z WBiZK
Dokumenty DASR
Dyplomy SP6PSR
Lista stacji
Stan gotowości
Najbliższe ćwiczenia
Kalendarium
Procedury IARU
Inne sieci w SP
DASR TV CHANNEL
LIVE ISS / NASA STREAM
Stacje pogodowe SR0WX
Artykuły
Forum DASR
Jak przystąpić do DASR
DEKLARACJA DASR
Ostrzeżenia IMGW

Podziękowanie

Wyposażenie SIECI
Radiostacja SP6PSR


ZARZĄD - KONTAKT


PROBLEMY Z LOGOWANIEM


Numer Alarmowy 112Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej


POWÓDŹ CO ROBIĆ ??

Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego

Rzadowe Centrum Bezpieczeństwa

WAŻNE NUMERY ALARMOWE
Polecamy
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego
EMCOM
Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa WASR
DASR w czasie powodzi 2010
DOT-01
SUDECKI ODDZIAŁ TERENOWY PZK
Sudecki Klub Mikrofalowy SP6KBL
Grupa Operacyjna Dolnośląskie WOPR
Stacje pogodowe SR0WX
CZK.PL

CZK.PL
CZK.PL

CZK.PL
Ostatnie Artykuły
LISTA STACJI STAN NA...
15 lat temu - dzień ...
Sprawozdanie DASR 20...
Powódź tysiąclecia
Odra
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 116
Nieaktywowany Użytkownik: 3
Najnowszy Użytkownik: SQ6NCN
Visitors (od 15.03.2011)
free counters
Informacja:
Europejski numer alarmowy "112" => Czekamy również na wiadomości o tym co ciekawego dzieje się w Twojej okolicy. e-mail do Redakcji : dasrtvchannel@gmail.com
Podsumowanie ćwiczeń łączności kryzysowej HALNY 2016
Ćwiczenia

Celem ćwiczeń było sprawdzenie skuteczności koordynacji wymiany informacji pomiędzy operatorami i koordynatorami przy użyciu przemienników krótkofalarskich na VHF oraz paśmie 80 m HF oraz ocena skuteczności prowadzenia łączności kryzysowej przy jak najmniejszej mocy wyjściowej oraz zasilaniu awaryjnym.


Ćwiczenia rozpoczęły się zgodnie z harmonogramem. Od samego początku Sieć Net-Control Taktyczna – SP8PLM – napotkała na bardzo duże szumy i zakłócenia na częstotliwości KF (80 m). Było to na tyle istotne, iż z ledwością udało się nawiązać bezpośrednią łączność z sieciami Net-Control Południe – SP0MASR, Net-Control Centralna – SQ5RGY oraz Net-Control Północna – SP2PBY i przekazać im częstotliwości sieci.


Na początku ćwiczenia przebiegały dosyć ospale. Pomimo dużego i wczesnego rozpropagowania wydarzenia za pośrednictwem stron internetowych sieci łączności kryzysowych, oddziałów terenowych i strony głównej Polskiego Związku Krótkofalowców oraz za pomocą portali społecznościowych (m.in. Facebook), frekwencja była dosyć niska. Mogło to być spowodowane zawodami PK UKF. W późniejszym okresie trwania ćwiczeń, tempo przekazywania komunikatów związanych z sytuacjami kryzysowymi, zaczęło rosnąć.


Należy podkreślić iż łączność kryzysowa nie polega tylko i wyłącznie na używaniu pasm KF. Bardzo dużą rolę odgrywają częstotliwości UKF, które na niedużym promieniu działań dają możliwość skomunikowania wielu operatorów, posiadających tylko i wyłącznie radia przenośne o zasilaniu akumulatorowym. Wykorzystanie przemienników podczas ćwiczeń nie było tak duże, jak zakładano w celach ćwiczenia. Przy obecnie bardzo rozwiniętej infrastrukturze przemienników, działających zarówno na paśmie dwóch metrów jak i również siedemdziesięciu centymetrów, ich rola powinna być wykorzystana w stu procentach. Należy podkreślić, iż nowoczesne urządzenia posiadają specjalny ton, lecz każde radio można na tyle wcześniej zaprogramować, aby wszystko działało nienagannie. Dość duży problemem było pasmo 80m i jego propagacja. Godziny ćwiczeń zostały specjalnie dobrane tak, aby jak najbardziej je urealistycznić. Nigdy nie wiemy jakie pasmo w danej chwili będzie dostępne i na jakim będziemy mogli pracować. Pomimo bardzo niekorzystnych warunków, przekazywania komunikatów pomiędzy sieciami Net-Control było bardzo płynne i dzięki temu sieć łączności nie została przerwana. Realizm ćwiczeń sprawił, że stacje nie biorące udziału w ćwiczeniach zaczęły się dopytywać o informacje dotyczące zdarzeń oraz możliwość pomocy.


Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim krótkofalowcom za czynny udział oraz zaangażowanie podczas ćwiczeń łączności kryzysowej. Szczególne podziękowania dedykuję wszystkim operatorom działającym w ramach sieci Net-Control. Zadania były wykonywane przez nich wzorowo, a komunikaty zawierały tylko najistotniejsze, dla przebiegu ćwiczenia, informacje – zgodnie z kanonem łączności kryzysowej.


Zgodnie z przyjętym harmonogramem ćwiczeń łączności kryzysowej przez Ogólnopolski Klub Łączności Kryzysowej SP EmCom PZK, kolejne ćwiczenia odbędą się na przełomie września i października pt. ZAMIEĆ 2016. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału oraz ciągłego doszkalania się w dziedzinie łączności kryzysowej.

 

 

 

Przemek Bratkowski SQ8NYB

V-ce Prezes Klubu SP EmCom ds. ćwiczeń

SP6VXU dnia May 03 2016 18:33:57 · Drukuj
POGODA
Mapy na żywo
Burze nad Polską
Mapa burzowa Polski

Mapa ostrzeżeń
Mapa ostrzeżeń dla Polski
PROPAGACJA KF UKF
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Spotkanie D-STAR & A...
Edycja profilu PHP
Łamanie znaku przez ...
powódź 2013
Wspaniała inicjatywa :)
Najciekawsze Tematy
POWÓDŹ 2010 [18]
I co dalej ?????? [6]
Deklaracja DASR [5]
Łamanie znaku prz... [2]
Spotkanie D-STAR ... [1]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

SQ6LJR
27/12/2016 05:45
UWAGA na silny silny wiatr huragan ORKAN moze powodowac zagrozenia życia

3Z6AET
08/07/2015 00:34
Uwaga ! Idzie silna burza ! Proszę zachować ostrożność.

SQ6LJR
31/03/2015 18:24
uwaga na silny wiatr,pozrywane dachy i połamane drzewa!

SQ6LJR
27/05/2014 17:28
nad Wrocławiem burza zalane wiadukty drogi nie przejezdne!

sq6nsc
23/03/2014 19:51
INFORMACJA O NIEBEZPIECZNYM ZJAWISKU Nr I:1 ata i godzina wydania: 23.03.2014 - godz. 11:40 Nazwa biura prognoz hydrologicznych: BPH O/Wrocław IMGW PIB INFORMACJA O NIEBEZPIECZNYM ZJAWISKU Nr I:1 Z