Strona Główna · Linki · Kalendarium · DASR TV CHANNEL · Artykuły · Forum DASR · Podziękowanie · · English version · · · · Numer Alarmowy 112 · · Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej · · · POWÓDŹ CO ROBIĆ ?? · · Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego · · · WAŻNE NUMERY ALARMOWE February 25 2018 03:55:02
Logowanie
Znak wywoławczy

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
Strona Główna
Regulamin
Współpraca z WBiZK
Dokumenty DASR
Dyplomy SP6PSR
Lista stacji
Stan gotowości
Najbliższe ćwiczenia
Kalendarium
Procedury IARU
Inne sieci w SP
DASR TV CHANNEL
LIVE ISS / NASA STREAM
Stacje pogodowe SR0WX
Artykuły
Forum DASR
Jak przystąpić do DASR
DEKLARACJA DASR
Ostrzeżenia IMGW

Podziękowanie

Wyposażenie SIECI
Radiostacja SP6PSR


ZARZĄD - KONTAKT


PROBLEMY Z LOGOWANIEM


Numer Alarmowy 112Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej


POWÓDŹ CO ROBIĆ ??

Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego

Rzadowe Centrum Bezpieczeństwa

WAŻNE NUMERY ALARMOWE
Polecamy
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego
EMCOM
Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa WASR
DASR w czasie powodzi 2010
DOT-01
SUDECKI ODDZIAŁ TERENOWY PZK
Sudecki Klub Mikrofalowy SP6KBL
Grupa Operacyjna Dolnośląskie WOPR
Stacje pogodowe SR0WX
CZK.PL

CZK.PL
CZK.PL

CZK.PL
Ostatnie Artykuły
LISTA STACJI STAN NA...
15 lat temu - dzień ...
Sprawozdanie DASR 20...
Powódź tysiąclecia
Odra
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 116
Nieaktywowany Użytkownik: 3
Najnowszy Użytkownik: SQ6NCN
Visitors (od 15.03.2011)
free counters
Informacja:
Europejski numer alarmowy "112" => Czekamy również na wiadomości o tym co ciekawego dzieje się w Twojej okolicy. e-mail do Redakcji : dasrtvchannel@gmail.com
Odra

Odra (czes. i dł. Odra, niem. Oder, gł. Wodra, łac. starożytna Suevus, łac. średniowiecza Oddera (w Dagome iudex), Odera; łac. renesansowa Viadrus (od 1543)) – rzeka w EuropieŚrodkowej, w zlewisku Morza Bałtyckiego, na terenie Czech, Polski i Niemiec. Pod względem całkowitej długości jest drugą (po Wiśle) rzeką Polski. Biorąc pod uwagę tylko jej część w granicach Polski jest trzecią rzeką pod względem długości (po jej dopływie Warcie).

Rzeka ma długość 854,3 km[1], z czego 742 km[2][3] w Polsce. Powierzchnia dorzecza Odry obejmuje obszar 118 861 km²[2][3] z tego 106 056 km² w Polsce[2][3].

Wypływa na wschodzie Czech, w Górach Odrzańskich w Sudetach Wschodnich, na wysokości 634 m n.p.m.[4]; uchodzi do Roztoki Odrzańskiej, będącej zatoką Zalewu Szczecińskiego, w północno-zachodniej części Polski, przy północnej granicy miasta Police.

Największymi miastami nad Odrą są: Ostrawa w Czechach oraz Opole, Wrocław i Szczecin w Polsce.

 

Przebieg

Odra swoje źródło ma na południowo-wschodnim zboczu wzgórza Fidlův kopec w Górach Odrzańskich na wysokości 634 m n.p.m.[4] Płynie przez Bramę Morawską, poniżej przez Śląsk. W górnym biegu pomiędzy Boguminem a ujściem Olzy[2] na krótkim odcinku jest rzeką graniczną między Polską a Czechami, a w dolnym – od ujścia Nysy Łużyckiej (w km 542,4) stanowi granicę między Polską i Niemcami przez 161,7 km długości swojego biegu[1][5]. Powyżej Gryfina we wsi Widuchowa, na 704,1 km biegu, Odra rozdziela się na dwa nurty – Odrę Wschodnią (która przechodzi w Regalicę do jeziora Dąbie) oraz płynącą przez centralne dzielnice Szczecina i omijającą od zachodu jezioro Dąbie – Odrę Zachodnią. W okolicy Szczecina, na Międzyodrzu, płynie już kilkoma korytami, z których główne to (oprócz Odry Wschodniej i Zachodniej) Duńczyca, Parnica i Święta. Odcinek rzeki w Policach utworzony przez połączenie Odry Zachodniej i wód wypływających z jeziora Dąbie poprzez Iński Nurt, Babinę aż do ujścia do Roztoki Odrzańskiej nosi nazwę Domiąży.

Północna część Odry Zachodniej, począwszy od północnego mostu Trasy Zamkowej w Szczecinie, należy do akwenu polskich morskich wód wewnętrznych.

Średni spadek rzeki w jej górnym biegu wynosi 7,2‰, poniżej Bramy Morawskiej spadek zmniejsza się do 0,33‰, a średni spadek na całej długości wynosi 0,74‰[6].

Zagospodarowanie

Jaz stopnia wodnego w Brzegu Dolnym

Dzięki uregulowaniu całego koryta Odra jest najdłuższą śródlądową drogą wodną w Polsce. Nazwana Odrzańską Drogą Wodną była żeglowna od ujścia Opawy. Po powodziach z 1997Powódź tysiąclecia oraz z 2010 jest żeglowna od Śluzy Koźle długość odcinka żeglownego zmniejszyła się z 761 km do 646 km. Skanalizowana od Kędzierzyna-Koźla do Brzegu Dolnego, była wykorzystywana przez kraje środkowoeuropejskie nie mające dostępu do morza[7]. -

Kanalizacja Odry odbyła się w dwóch etapach. Pierwszy zrealizowano w latach 1888 - 1897, skanalizowano wówczas odcinek od Koźla do ujścia Nysy Kłodzkiej, wybudowano 12 stopni wodnych ze śluzami komorowymi. Szybko jednak okazało się, że jest to niewystarczająca liczba i w latach 1907 - 1922 w ramach drugiego etapu powstało 10 kolejnych stopni[8].

W dorzeczu Odry znajduje się 7 elektrowni wodnych[9] (największa w Brzegu Dolnym o mocy 9,7 MW).

Na Odrze funkcjonuje kilka przepraw promowych, w tym na terenie województwa lubuskiego w Milsku, Pomorsku, Brodach i Połęcku. W Bytomiu Odrzańskim działa przeprawa łodzią.

Powodzie

Szkody we Wrocławiu po wielkiej powodzi w lipcu 1997
Powódź Odry w kwietniu 1947
Information icon.svg Osobny artykuł: Powódź tysiąclecia.

Mimo, iż Odra należy do rzek ubogich w wodę, dość regularnie wylewa. Najgroźniejszą i największą powódź – nazwaną "powodzią tysiąclecia" – zanotowano w lipcu 1997, ofiarami rzeki padły wówczas, z dużych miast: Wrocław i Opole, a także takie miasta, jak Kędzierzyn-Koźle i Racibórz. Obserwacje przy ujściu Małej Panwi w Opolu wskazały 10/11 lipca 1997 poziom wód Odry wynoszący 733 cm i przepływ 3500 m³/s, podczas gdy średni wieloletni przepływ w tym miejscu wynosi czterdzieści dwa razy mniej (82,5 m³/s), a przeciętny poziom wód o ponad 5 metrów mniej (213 cm); zaobserwowane przez ostatnie stulecia dotychczasowe maksimum wynoszące 644 cm zaobserwowano 28 sierpnia 1813, a minimum (tylko 44 cm) – 1 lutego 1956.

Poprzednia wielka powódź nieco mniej poważna w skutkach, w 1903 roku, dotknęła z dużych miast Wrocław zalewając m.in. ulice koło dworca kolejowego Wrocław Główny; po tej powodzi zdecydowano zbudować w tym mieście system obwałowań, kanałów i śluz przeciwpowodziowych, które skuteczne były przez następne 90 lat, ale w 1997 okazały się niewystarczające.

Podczas powodzi w maju 2010 r. obfite opady deszczu od nocy z 15 na 16 maja 2010 na terenie województwa śląskiego oraz Czech spowodowały gwałtowny przybór wód. Odra i jej dopływ, Olza, zasilana przez wodę z Czech, gwałtownie wezbrały w dniu 16 i 17 maja 2010. Następnie fala powodziowa przesuwała się wraz z biegiem rzeki na północ.

Dorzecze Odry

Information icon.svg Osobny artykuł:
Dorzecze Odry.

Powierzchnia dorzecza Odry obejmuje obszar 118 861 km²[3] z tego 106 056 km² w Polsce[2][3], co stanowi 32,9% powierzchni kraju. Dorzecze wykazuje asymetrię na korzyść dopływów prawobrzeżnych. Jego najwyższym punktem jest wierzchołek Śnieżki (1602 m n.p.m.).

Największymi lewobrzeżnymi dopływami są rzeki wypływające w Sudetach, m.in. Opawa, Nysa Kłodzka, Bystrzyca, Kaczawa, Bóbr i Nysa Łużycka; wśród dopływów prawobrzeżnych wyróżnia się najzasobniejszy w wodę i najdłuższy dopływ Odry - Warta, poza tym m.in. Mała Panew, Barycz i Ina.

Kanały śródlądowe łączące się z Odrą:

Poprzez Wartę, jej dopływ Noteć i Kanał Bydgoski Odra posiada połączenie także z Wisłą.

Jakość wód

Według danych Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska w ciągu 2006 roku poprzez Odrę do Morza Bałtyckiego trafiła duża ilość metali ciężkich, tj.: 121,4 ton cynku, 61,0 tony miedzi oraz 56,6 ton niklu[16].

Zniszczony przez Odrę most Kłopot-Eisenhüttenstadt

W wyniku badań z 2007 r. wody Odry od granicy woj. lubuskiego do ujścia Nysy ŁużyckiejV klasy czystości, a na odcinku granicy polsko-niemieckiej IV klasy jakości. We wszystkich punktach monitoringu woj. lubuskiego stwierdzono eutrofizację i nadmierną zawartość chlorofilu „a”. Na odcinku do ujścia Nysy Łużyckiej, wody Odry cechowały się nadmiernym zasoleniem i złą jakością pod względem bakteriologicznym, a niezadowalającą jakością na odcinku granicznym[17]. oceniono na

Badania wykonane w 2007 roku w woj. zachodniopomorskim poniżej ujścia Słubi i powyżej ujścia Rurzycy wykazały, że Odra na w tych punktach ma wody III klasy czystości. Dalsze badania przy wodowskazie Widuchowa wykazały wody IV klasy czystości. Kolejnego badań dokonano w miejscowości Mescherin nad Odrą Zachodnią, gdzie oceniono wody na III klasy czystości. Podczas badań jakości wód w punktach monitoringu stwierdzono przekroczenie wskaźników eutrofizacji, prócz badań ujścia rzeki do Roztoki Odrzańskiej, gdzie jednak wody oceniono na IV klasy czystości[18].

Urbanizacja

Wały Chrobrego w Szczecinie i nabrzeże Kapitańskie portu Szczecin

Lista miast leżących nad Odrą:

Ochrona przyrody

Obszar wód Odry i tereny nadrzeczne są chronione prawnie w kilku obszarach. Na odcinku granicznym między byłym przejściem granicznym Chałupki-Bogumin na południu do ujścia Olzy, czyli obszar Granicznych Meandrów Odry, który po polskiej stronie stanowi obszar chronionego krajobrazu a po czeskiej pomnik przyrody.

Od ujścia Kanału Ulgi za Raciborzem do ujścia Pogonicy koło przysiółka Księża Łąka – Odra jest zachodnią granicą Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.

Od przysiółka Biedaszka za Opolem do miasta Brzeg rzeka płynie na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

Od okolic wsi Czarnowo i dalej wzdłuż granicy polsko-niemieckiej do okolic wsi Kłopot po polskiej stronie, Odra biegnie w Krzesińskim Parku Krajobrazowym.

Odcinek od okolic wsi Pamięcin do obszaru wyżej ujścia Myśli, dolina rzeki po polskiej stronie znajduje się Parku Krajobrazowym Ujście Warty.

Od wsi Czelin do obszaru powyżej Krajnik Dolny po polskiej stronie Cedyński Park Krajobrazowy.

Obszar Międzyodrza po rozwidleniu na Odrę Zachodnią i Wschodnią do Skośnicy obejmuje Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry, który razem z niemieckim Nationalpark Unteres Odertal tworzy Międzynarodowy Park Dolina Dolnej Odry.

Przy ujściu rzeki został utworzony obszar sieci Natura 2000Ujście Odry i Zalew Szczeciński (rezerwat Czarnocin).


Odra w okolicy Brzegu Dolnego

Hydronimia

Fragment planu Wrocławia z 1591 roku, autorstwa Georgiusa Hayera

Nazwa rzeki nie została poświadczona w starożytnych źródłach, większość autorów nie wspomina o wielkiej rzece pomiędzy Łabą a Wisłą. Ptolemeusz natomiast wymienił w tym miejscu dwie rzeki: Suebos i Oviadoua, które zostały najprawdopodobniej zmyślone. Najwcześniejszą nazwę można zrekonstruować jako *Odra (inne nazwy pochodzą od niej, np. Viadrus to forma pochodząca dopiero z XVI wieku). Etymologii nazwy Odra nie można wytłumaczyć przekonująco na podstawie żadnego znanego języka historycznego, choć podejmowano liczne próby i uznawano ten hydronim za celtycki, germański, słowiański, iliryjski czy wenetyjski[19].

Jan Miodek uważa że nazwa pochodzi od praindoeuropejskiego uodr, inny pogląd ma Z. Babik[20].

W Dolnej Saksonii płynie także druga rzeka o niemieckiej nazwie Oder. W Czechach podobną nazwę posiada rzeka Odrava.

Nazwę rzeki przyjęło kilka klubów sportowych m.in. Odra Opole, Odra Wodzisław Śląski. Od łacińskiej nazwy rzeki wziął nazwę Euroregion "Pro Europa Viadrina" utworzony 21 grudnia 1993 oraz nazwa polsko-niemieckiego Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

 

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Odra

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
POGODA
Mapy na żywo
Burze nad Polską
Mapa burzowa Polski

Mapa ostrzeżeń
Mapa ostrzeżeń dla Polski
PROPAGACJA KF UKF
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Spotkanie D-STAR & A...
Edycja profilu PHP
Łamanie znaku przez ...
powódź 2013
Wspaniała inicjatywa :)
Najciekawsze Tematy
POWÓDŹ 2010 [18]
I co dalej ?????? [6]
Deklaracja DASR [5]
Łamanie znaku prz... [2]
Spotkanie D-STAR ... [1]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

SQ6LJR
27/12/2016 05:45
UWAGA na silny silny wiatr huragan ORKAN moze powodowac zagrozenia życia

3Z6AET
08/07/2015 00:34
Uwaga ! Idzie silna burza ! Proszę zachować ostrożność.

SQ6LJR
31/03/2015 18:24
uwaga na silny wiatr,pozrywane dachy i połamane drzewa!

SQ6LJR
27/05/2014 17:28
nad Wrocławiem burza zalane wiadukty drogi nie przejezdne!

sq6nsc
23/03/2014 19:51
INFORMACJA O NIEBEZPIECZNYM ZJAWISKU Nr I:1 ata i godzina wydania: 23.03.2014 - godz. 11:40 Nazwa biura prognoz hydrologicznych: BPH O/Wrocław IMGW PIB INFORMACJA O NIEBEZPIECZNYM ZJAWISKU Nr I:1 Z