Strona Główna · Linki · Kalendarium · DASR TV CHANNEL · Artykuły · Forum DASR · Podziękowanie · · English version · · · · Numer Alarmowy 112 · · Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej · · · POWÓDŹ CO ROBIĆ ?? · · Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego · · · WAŻNE NUMERY ALARMOWE February 25 2018 03:47:41
Logowanie
Znak wywoławczy

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Nawigacja
Strona Główna
Regulamin
Współpraca z WBiZK
Dokumenty DASR
Dyplomy SP6PSR
Lista stacji
Stan gotowości
Najbliższe ćwiczenia
Kalendarium
Procedury IARU
Inne sieci w SP
DASR TV CHANNEL
LIVE ISS / NASA STREAM
Stacje pogodowe SR0WX
Artykuły
Forum DASR
Jak przystąpić do DASR
DEKLARACJA DASR
Ostrzeżenia IMGW

Podziękowanie

Wyposażenie SIECI
Radiostacja SP6PSR


ZARZĄD - KONTAKT


PROBLEMY Z LOGOWANIEM


Numer Alarmowy 112Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej


POWÓDŹ CO ROBIĆ ??

Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego

Rzadowe Centrum Bezpieczeństwa

WAŻNE NUMERY ALARMOWE
Polecamy
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego
EMCOM
Wielkopolska Amatorska Sieć Ratunkowa WASR
DASR w czasie powodzi 2010
DOT-01
SUDECKI ODDZIAŁ TERENOWY PZK
Sudecki Klub Mikrofalowy SP6KBL
Grupa Operacyjna Dolnośląskie WOPR
Stacje pogodowe SR0WX
CZK.PL

CZK.PL
CZK.PL

CZK.PL
Ostatnie Artykuły
LISTA STACJI STAN NA...
15 lat temu - dzień ...
Sprawozdanie DASR 20...
Powódź tysiąclecia
Odra
Użytkowników Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 116
Nieaktywowany Użytkownik: 3
Najnowszy Użytkownik: SQ6NCN
Visitors (od 15.03.2011)
free counters
Informacja:
Europejski numer alarmowy "112" => Czekamy również na wiadomości o tym co ciekawego dzieje się w Twojej okolicy. e-mail do Redakcji : dasrtvchannel@gmail.com
DASR w czasie powodzi 2010

RADIOSTACJA DASR PZK SP6PWR
Z WOJEWÓDZKIEGO CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO
POWÓDŹ 2010

W dniach 21-23 maja 2010 r. przy Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu pod znakiem wywoławczym SP6PWR działała krótkofalarska radiostacja łączności kryzysowej Dolnośląskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej PZK.

Przy radiostacji sztabowej SP6PWR dyżur pełniło ośmiu krótkofalowców: Robert Czapski 3Z6AET, Bogdan Chwedczuk SP6OHU, Jacek Dziuban SP6VXU, Jakub Burdka SQ6ILJ, Rafał Wolanowski SQ6IYR, Michał Piotrowski SQ6MIK, Robert Czapski SQ6OCZ oraz Piotr Walas SQ6VY. Zbierali oni meldunki od innych krótkofalowców pracujących w ramach DASR, zlokalizowanych we Wrocławiu oraz okolicznych gminach, bezpośrednio monitorujących w terenie stany wód oraz sytuacje w zagrożonych rejonach. Meldunki odebrane przez stację SP6PWR były bezpośrednio przekazywane dyżurnym Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Do stacji sztabowej SP6PWR a następnie do WCZK z Dolnośląskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej zostało przekazanych 216 meldunków, z których sporządzono 8 raportów. Meldunki były przekazywane nieprzerwanie przez ponad 56 godzin od dnia 21 maja od godziny 11:30 do godziny 20:15 dnia 23 maja 2010 r.
W akcji powodziowej wzięło udział 54 krótkofalowców.


W niedzielę 16 maja został wydany komunikat hydrologiczny dla dorzecza Odry, mówiący o możliwości wezbrań na górnym i środkowym jej odcinku powyżej stanów alarmowych. Od tego momentu zaczęło brane być pod uwagę wystąpienie zagrożeń wzdłuż nadodrzańskich miejscowości. Kiedy zaczęły napływać niepokojące informacje dotyczące sytuacji i poziomów Odry w Chałupkach, Raciborzu, Kędzierzynie–Koźlu, które nieznacznie ustępowały poziomom z powodzi tysiąclecia, wiadome było, że tegoroczne wezbranie Odry będzie największe od czasu tego z 1997 roku. Kolejno poziomy rzeki w Opolu i Brzegu potwierdzały te obawy a poziom systematycznie wzrastał. Od czwartkowego poranka docierały do nas co raz bardziej niepokojące informacje dotyczące wezbrań ponad stany alarmowe na Odrze, przemieszczających się na górnym i środkowym odcinku. Niezwykle cenne informacje docierały do nas od kolegów krótkofalowców za pośrednictwem przemiennika brzeskiego SR6A na częstotliwości 145.687,5 MHz.Zarząd Sieci DASR zaczął rozważać konieczność uruchomienia stacji sztabowej. W ten sam dzień po południu w porozumieniu z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego podjęliśmy decyzje o uruchomieniu radiostacji. Niezwłocznie do Centrum w celu ustalenia organizacyjno-technicznych szczegółów udali się Robert 3Z6AET i Rafał SQ6IYR. Ustaliliśmy uruchomienie stacji na piątkowy poranek.


Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego przy DUW


W piątek rano 21 maja w Centrum Zarządzania zjawili się Jacek SP6VXU, Piotrek SQ6VY oraz Rafał SQ6IYR. Ze strony Centrum został nam udostępniony sprzęt nadawczo-odbiorczy, zasilacz oraz antena która na stałe jest zainstalowana na dachu Urzędu Wojewódzkiego. Stacja DASR została zlokalizowana w pomieszczeniu wyposażonym w stanowisko komputerowe z dostępem do bieżących danych meteo z regionu, telefon stacjonarny, mapy oraz inne rzeczy usprawniające prowadzenie dyżuru naszej radiostacji.


Stanowisko radiostacji sztabowej DASR SP6PWR

Równolegle z uruchomieniem stacji sztabowej SP6PWR na stronie internetowej DASR umieszczony został komunikat o tym fakcie:

"STACJA CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO pod znakiem SP6PWR
Informujemy, że została uruchomiona stacja w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego pod znakiem SP6PWR.
Stacja pracuje na przemienniku wrocławskim SR6R na częstotliwości
145.600 MHz /103,5 Hz. Prosimy o ograniczenie nadawania do istotnych informacji.
"

Grupa DASR w swoim pomieszczeniu

Od tego momentu (21.05) do dnia 23.05.2010 r. do godziny 21 trwał całodobowy dyżur stacji DASR. W pracę z centrum zaangażowali się Robert 3Z6AET, Bogdan SP6OHW, Jacek SP6VXU, Kuba SQ6ILJ, Rafał SQ6IYR, Piotrek SQ6VY, Michał SQ6MIK oraz Robert SQ6OCZ.
Cała akcja powodziowa nie miała by sensu gdyby nie wkład i poświęcenie stacji pracujących z terenu od których na bieżąco otrzymywaliśmy cenne informacje, które automatycznie były przekazywane do Kierownictwa WCZK. Informacje również przepływały od Centrum do stacji terenowych.

Jacek SP6VXU przy stanowisku

Piotrek SQ6VY przy stanowisku


Rafał SQ6IYR przy stanowisku


Robert SQ6OCZ przy stanowisku


Ciągłość przepływu informacji pozwalała na dysponowanie transportami piasku, dostawami worków oraz kierowanie służb w zagrożone rejony. Wszystkim stacjom dziękujemy za ogromny wkład w akcję przeciwpowodziową.

Serdeczne 73!Z okna mieliśmy widok na poziom Odry


Piotr SQ6NTF, Maciek SQ6ELB, Jacek SP6VXU oraz Rafał SQ6IYRDZIAŁANIA PODJĘTE PRZEZ DASR W ZAKRESIE ZABEZPIECZENIA ŁĄCZNOŚCI GRUP OPERACYJNYCH WOPR W CZASIE ALARMU POWODZIOWEGO MAJ 2010

Stacje: SQ6VY, SQ6ILS, SQ6EMM, SQ6ELB, SQ6IYX1. W dniu 20 maja około godz. 22:00 operatorzy DASR w składzie: Piotr SQ6VY, Krzysztof SQ6IYX oraz Maciej SQ6ELB spotkali się z dyspozytorem Centrum powiadamiania WOPR na Grobli w celu omówienia współpracy przy zabezpieczeniu łączności WOPR w czasie alarmu powodziowego.

2. W dniu 21 maja 2010 r. około godz. 18:00 operatorzy DASR: Piotr SQ6VY, Maciej SQ6ELB zostali przewiezieni przez Krzysztofa Skrzyniarza pełniącego funkcję Prezesa Dolnośląskiego WOPR z Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu do Bazy WOPR mieszczącej się na Grobli
we Wrocławiu. Zadaniem operatorów było zorganizowanie zabezpieczenia łączności na wypadek braku zasilania sieciowego, przeciążenia sieci GSM, pomiędzy Centrum Powiadamiania WOPR, a centrum logistycznym grup operacyjnych WOPR, które na okres alarmu zostało zorganizowane w Technikum Gastronomicznym mieszczącym się przy ul. Kamiennej we Wrocławiu.

3. W związku z zaistniałą pilną potrzebą przetransportowania łodzi ratunkowej na prośbę Piotra SQ6VY do pomocy został wezwany członek DASR - Dawid SQ6EMM dysponujący samochodem terenowym NISSAN PATROL wyposażonym w sprzęt łączności w paśmie HF, VHF, UHF jak również umożliwiającym ciągnięcie przyczepy z łodzią ratunkową.

4. SQ6EMM oraz SQ6ELB udali się do centrum logistycznego WOPR przy ul. Kamiennej (Technikum Gastronomiczne) w celu zorganizowania tam stanowiska operatorskiego DASR.

5. W nocy z 21-22 maja SQ6VY pozostał w Centrum Powiadamiania WOPR na Grobli zabezpieczając przez całą noc łączność radiową z tymczasową bazą logistyczną WOPR zorganizowaną przy Technikum Gastronomicznym na ul. Kamiennej.

6. W nocy z 21-22 maja w zorganizowanym centrum logistycznym WOPR
w Technikum Gastronomicznym na ul. Kamiennej, dyżur przy stacji radiowej VHF pełnił SQ6ELB.

7. Przez całą noc z 21 na 22 maja SQ6EMM poruszając się odpowiednio wyposażonym samochodem terenowym, prowadził działania monitorujące sytuacje w mieście, jednocześnie pozostając w pełnej dyspozycji w razie zaistnienia konieczności zabezpieczania działań WOPRu w terenie.

8. Rano 22 maja około godz. 7:00 w centrum logistycznym WOPR, operatora SQ6ELB wymienił poproszony o pomoc poruszający się samochodem terenowym LAND ROVER DISCOVERY zaopatrzonym w sprzęt radiowy w paśmie VHF/UHF operator DASR Bartek SQ6ILS. Do Bartka SQ6ILS dołączył Piotr SQ6VY.

9. 22 maja około godz. 16:00 do stanowiska radiowego zorganizowanego w centrum logistycznym WOPR powrócił SQ6ELB.

10. W tym samym czasie tj. około godz. 16:00 SQ6VY+SQ6ILS poruszając się samochodem terenowym LAND ROVER DISCOVERY zaopatrzonym w sprzęt radiowy VHF/UHF dowieźli neopreny wodę i inny potrzebny sprzęt ratownikom WOPR zabezpieczającym zalane osiedle Kozanów.

11. Około godz. 20:00 z działań w terenie do centrum logistycznego WOPR przy Kamiennej powrócili SQ6ILS+SQ6VY i dołączyli do operatora SQ6ELB.


Wszystkim stacjom wspomagającym działania Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu serdecznie dziękujemy!

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
POGODA
Mapy na żywo
Burze nad Polską
Mapa burzowa Polski

Mapa ostrzeżeń
Mapa ostrzeżeń dla Polski
PROPAGACJA KF UKF
Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Spotkanie D-STAR & A...
Edycja profilu PHP
Łamanie znaku przez ...
powódź 2013
Wspaniała inicjatywa :)
Najciekawsze Tematy
POWÓDŹ 2010 [18]
I co dalej ?????? [6]
Deklaracja DASR [5]
Łamanie znaku prz... [2]
Spotkanie D-STAR ... [1]
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

SQ6LJR
27/12/2016 05:45
UWAGA na silny silny wiatr huragan ORKAN moze powodowac zagrozenia życia

3Z6AET
08/07/2015 00:34
Uwaga ! Idzie silna burza ! Proszę zachować ostrożność.

SQ6LJR
31/03/2015 18:24
uwaga na silny wiatr,pozrywane dachy i połamane drzewa!

SQ6LJR
27/05/2014 17:28
nad Wrocławiem burza zalane wiadukty drogi nie przejezdne!

sq6nsc
23/03/2014 19:51
INFORMACJA O NIEBEZPIECZNYM ZJAWISKU Nr I:1 ata i godzina wydania: 23.03.2014 - godz. 11:40 Nazwa biura prognoz hydrologicznych: BPH O/Wrocław IMGW PIB INFORMACJA O NIEBEZPIECZNYM ZJAWISKU Nr I:1 Z